Faktor może uwolnić się od odpowiedzialności za niezapłacony VAT
Gdy płatność zostanie przekazana podatnikowi innemu niż wskazany na fakturze, odpowiada on solidarnie za niezapłacony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek należny wynikający z tej transakcji.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2018 r. (0113- KDIPT1-2.4012.362.2018.2.JS).
W ramach prowadzonej działalności spółka zawiera umowy, których przedmiotem jest m.in. podjęcie przez profesjonalnego pełnomocnika działań mających na celu odzyskanie wierzytelności przysługujących kontrahentom spółki oraz udzielanie przez spółkę finansowania kontrahentom. Wierzytelności spłacane przez dłużnika do kontrahenta są przekazywane przez tego kontrahenta na rzecz spółki celem rozliczenia udzielonego finansowania. Wskutek zawieranych przez spółkę umów nie dochodzi do zmiany podmiotowej wierzyciela. Innymi słowy, spółka udziela kontrahentowi finansowania, zaś ten spłaca finansowanie, przekazując spółce kwoty otrzymane od dłużników, tytułem zapłaty za przysługujące mu wierzytelności. Zawierane umowy handlowe, które występują pod nazwą „faktoring powierniczy" lub „finansowanie należności", łączą w sobie elementy różnych umów, tj. umowy pożyczki (udzielenie finansowania) czy umowy zlecenia.
Wątpliwość podatnika dotyczyła m.in. ustalenia, czy w przypadku, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta